W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 12.09.2018
POCIĄGNĄĆ SIĘ czas. dk
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1601-1620
Formy:
Znaczenia:
1. »trwać, przedłużyć się, przeciągnąć się«: Alboby się ta Konfederacya przy Krolu y z Krolem zaraz rozwiązała, post sublatum obicem rwania Seymow po utrzymaniu Hetmanow, alboby się pociągnęła daley. KonSRoz 84.
2. »spowodować, przyczynić się«: Y my wierzę w posrzodku otwartych ran Rzeczypospolitey ználezliśmy teraz, coby do ozdobney y mężney nieprzełomności pociągnąć się mogło. DanOstSwada I, 12-13.
3.przen. »przyznać się do czego«: Jeśli kiedy ná Kátedrze pijáństwo wspomnią: Słuchácze ich z nich się naśmiewáją/ y jákoby pálcem ná nie skazując mowią; [...] Xięże pociągni się zá nos. Karzesz nas z pijánstwá/ á sameś pijánicą. GdacPij 33.
4. »dać się nakłonić, sprowokować, ulec pokusie a. prowokacji«: Kusił i nas z niemi godzić przez traktaty więc że iwtym nic niesprawił (bo Moskwicin gruby ni do czego się pociągnąc niedał) opuscił ich i udał się ku nam [...] MasDiar 90.
5. »wyruszyć, przemieścić się«: Drugi koniec obozu pociągnoł sie ku Nieglinny rzecze ktora przez miasto idzie. MarchŚcibHist rkp 32.
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
Związki frazeologiczne: dać się pociągnąć:
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: PK